Description
The Nitto Terra Grappler G2 Is A Great Tire At A Great Price.
| Brand | Nitto Tires |
|---|---|
| SKU | 216250 |
| Model | Terra Grappler G2 |
| Wheel Size | 18 |
| Size Label | 275/65R18 |
| Size | 275 |
| Tire Width | 65 |
| Tire Aspect | 65 |
| Wheel Diameter | 18 |
| Tire Load/Speed | 116T |
| Load Rating | XL |
| Ply | 8 |
| Max psi (cold) | 50 psi |
| Max Load | 2756 lbs |
| Sidewall Type | BSW |
| Tire Weight | 46.69 lbs |
| Tire Type | All Terrain |
Additional Information
tire_model_name: |
Nitto Terra Grappler G2 |
complete_tire_size: |
275/65R18 |
tire_width: |
275 |
tire_aspect_ratio: |
65 |
tire_rim: |
18 |
tire_load_index: |
XL |
tire_ply_rating: |
8 |
tire_tread_type: |
All Terrain |