Description
The Nitto Terra Grappler G3 Is A Great Tire At A Great Price.
| Brand | Nitto Tires |
|---|---|
| SKU | 224180 |
| Model | Terra Grappler G3 |
| Wheel Size | 18 |
| Size Label | 255/70R18 |
| Size | 255 |
| Tire Width | 70 |
| Tire Aspect | 70 |
| Wheel Diameter | 18 |
| Tire Load/Speed | 116T |
| Load Rating | XL |
| Ply | 4 |
| Max psi (cold) | 50 psi |
| Max Load | 2756 lbs |
| Sidewall Type | BSW |
| Tire Weight | 39.53 lbs |
| Tire Type | All Terrain |
Additional Information
tire_model_name: |
Nitto Terra Grappler G3 |
complete_tire_size: |
255/70R18 |
tire_width: |
255 |
tire_aspect_ratio: |
70 |
tire_rim: |
18 |
tire_load_index: |
XL |
tire_ply_rating: |
4 |
tire_tread_type: |
All Terrain |