Description
The Nitto Terra Grappler G3 Is A Great Tire At A Great Price.
| Brand | Nitto Tires |
|---|---|
| SKU | 224200 |
| Model | Terra Grappler G3 |
| Wheel Size | 17 |
| Size Label | 265/70R17 |
| Size | 265 |
| Tire Width | 70 |
| Tire Aspect | 70 |
| Wheel Diameter | 17 |
| Tire Load/Speed | 116T |
| Load Rating | XL |
| Ply | 4 |
| Max psi (cold) | 50 psi |
| Max Load | 2756 lbs |
| Sidewall Type | BSW |
| Tire Weight | 42.46 lbs |
| Tire Type | All Terrain |
Additional Information
tire_model_name: |
Nitto Terra Grappler G3 |
complete_tire_size: |
265/70R17 |
tire_width: |
265 |
tire_aspect_ratio: |
70 |
tire_rim: |
17 |
tire_load_index: |
XL |
tire_ply_rating: |
4 |
tire_tread_type: |
All Terrain |