Description
The Nitto Terra Grappler G3 285/55R20 XL tire is built to deliver dependable performance, consistent traction, and long-lasting durability for a wide range of vehicles and driving needs. Designed with a balanced tread pattern and reinforced construction, this tire provides confident handling and a stable, comfortable ride in everyday conditions.
| Brand | Nitto Tires |
|---|---|
| SKU | 222760 |
| Model | Terra Grappler G3 |
| Wheel Size | 20 |
| Size Label | 285/55R20 |
| Size | 285 |
| Tire Width | 55 |
| Tire Aspect | 55 |
| Wheel Diameter | 20 |
| Tire Load/Speed | 116T |
| Load Rating | XL |
| Ply | 4 |
| Max psi (cold) | 50 psi |
| Max Load | 2756 lbs |
| Sidewall Type | BSW |
| Tire Weight | 46.76 lbs |
| Tire Type | All Terrain |
Additional Information
tire_model_name: |
Nitto Terra Grappler G3 |
complete_tire_size: |
285/55R20 |
tire_width: |
285 |
tire_aspect_ratio: |
55 |
tire_rim: |
20 |
tire_load_index: |
XL |
tire_ply_rating: |
4 |
tire_tread_type: |
All Terrain |