Rock Krawler 2.5in Adventure Mid-Arm System Lift Kit |JL25AS-4XE
Write a Review
SKU:
rkrJL25AS-4XE
MPN:
JL25AS-4XE
Shipping:
Calculated at Checkout
  • Check Mark FREE SHIPPING & DELIVERY
    Shipping & Delivery Information
    Shipping Information
    Freight Charges
    Freight is free on selected products. Oversized items may have additional charges.
    Lead Time
    Standard delivery time is 1–3 working days. Remote areas may take longer.
    Delivery Policy
    Two delivery attempts are made. Returned orders may require re-shipping charges.
  • Check Mark FITMENT GUARANTEED
  • Check Mark NO CREDIT NEEDED FINANCING
  • Check Mark QUESTIONS OR HELP NEEDED? CALL OUR EXPERTS AT 419-670-3141
GUARANTEED SAFE CHECKOUT
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
Description
The Rock Krawler JL 2.5 Adventure Series Mid Arm System for 4XE was designed for those who want an easy bolt-in installation, excellent on-road ride and the durability and the off-road performance you expect from Rock Krawler Suspension. This kit features Rock Krawler’s proven, service free control arm joints. These joints are the industry leader in service free control arm joints using innovative technology to provide the best possible ride in your Wrangler. The Adventure Series fixed lower control arms offer a total of 70 degrees of misalignment that greatly reduces the bind inherent in JL factory lowers. Rock Krawler’s industry leading triple rate coils give you 2.5 inches of lift to clear up to 38 inch tires, depending on model, and improve the on-road ride over the factory linear rate springs. All Rock Krawler JL systems include correction pads that help minimize the spring bow inherent in the factory set up. The provided track bar geometry corrections lets you perfectly center the axle so there is no compromise in handling.
System Benefits:
  • Complete Bolt in System
  • Excellent Highway Ride and handling
  • The best off-road ability of all Mid Arm Systems
  • Improved rear roll center
  • Triple Rate Coil Springs
  • Spring Correction Seats
  • Vehicle lean correction
  • Upgradable to RK Longarm System
  • Best Technical support in the industry
  • Jeep remains level on all 4 corners
  • Lifetime Warranty Coverage
    Tire Fitment:
    Sport and Sahara with Full OEM Fenders
    35” Tall Tires (2” Bump Stop Height Recommended)
    Sport and Sahara with Trimmed or High Lined OEM Fenders
    37” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
    Rubicon with Full OEM Fenders
    37” Tall Tires (2” Bump Stop Height Recommended)
    Rubicon with Trimmed or High Lined OEM Fenders3
    8” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
    Wheel Fitment:
    Sport and Sahara Wheel Fitment Recommendations
    37” Tall Tires - Recommend 3.5” of Back Spacing
    Rubicon Fitment Recommendations
    37” Tall Tires – Recommend 4.5” of Back Spacing
    38”/40" Tall Tires – Recommend 3.5” of Back Spacing
    General Notes:
  • *If building with a spare delete we recommend dropping 1” in coil lift height for the rear.
  • *If building an overland or heavily upfitted build in the back, we recommend upsizing 1” in coil lift height for the rear.