Rock Krawler 2.5in Ultimate Adventure Lift Kit System - Stage 1 |JL25UA-392S1
Write a Review
SKU:
rkrJL25UA-392S1
MPN:
JL25UA-392S1
Shipping:
Calculated at Checkout
  • Check Mark FREE SHIPPING & DELIVERY
    Shipping & Delivery Information
    Shipping Information
    Freight Charges
    Freight is free on selected products. Oversized items may have additional charges.
    Lead Time
    Standard delivery time is 1–3 working days. Remote areas may take longer.
    Delivery Policy
    Two delivery attempts are made. Returned orders may require re-shipping charges.
  • Check Mark FITMENT GUARANTEED
  • Check Mark NO CREDIT NEEDED FINANCING
  • Check Mark QUESTIONS OR HELP NEEDED? CALL OUR EXPERTS AT 419-670-3141
GUARANTEED SAFE CHECKOUT
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
Description
The Rock Krawler JL 2.5 Ultimate Adventure Mid Arm System was designed with the 392 in mind and for those who want an easy bolt-in installation, excellent on-road ride and the durability and the off-road performance you expect from Rock Krawler Suspension. This kit features Rock Krawler’s proven, service free control arm joints. These joints are the industry leader in service free control arm joints using innovative technology to provide the best possible ride in your Wrangler. The Adventure Series fixed lower control arms offer a total of 70 degrees of misalignment that greatly reduces the bind inherent in JL factory lowers, while high misalignment adjustable upper control arms let you precision tune your JL’s caster in the front and pinion angle in the rear.
Rock Krawler’s industry leading triple rate coils give you 2.5 inches of lift to clear up to 38 inch tires, depending on model, and improve the on-road ride over the factory linear rate springs. This platform allows us to include our "No-Limits" style front sway-bar links with the adjustable extended rear links. The No Limits front sway bar links allow Rubicon 392 owners to use the factory sway bar disconnect function and still achieve maximum articulation. All Rock Krawler JL systems include correction pads that help minimize the spring bow inherent in the factory set up. The provided track bar geometry corrections, both front and rear, lets you perfectly center the axles so there is no compromise in handling.
System Benefits:
  • Complete Bolt in System
  • Excellent Highway Ride
  • Improved Off-Road Ability
  • Triple Rate Coil Springs
  • Front & Rear Spring Leveling Pads
  • Lifetime Warranty on All Hard Parts
  • Upgradeable to Rock Krawler JL Long Arm
  • Service Free Control Arm Joint Package
  • Jeep remains level on all 4 corners
    Wheel Fitment:
    Sport and Sahara Wheel Fitment Recommendations
    35” Tall Tires - Recommend 4.5” of Back Spacing
    37” Tall Tires - Recommend 3.5” of Back Spacing
    Rubicon Fitment Recommendations
    37” Tall Tires – Recommend 4.5” of Back Spacing
    38"/40” Tall Tires – Recommend 3.5" of Back Spacing
    Tire Fitment:
    Sport and Sahara with Full OEM Fenders
    35” Tall Tires (2” Bump Stop Height Recommended)
    Sport and Sahara with Trimmed or High Lined OEM Fenders
    37” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
    Rubicon with Full OEM Fenders
    37” Tall Tires (2” Bump Stop Height Recommended)
    Rubicon with Trimmed or High Lined OEM Fenders
    38” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
    General Notes:
  • If building with a spare delete we recommend dropping 1” in coil lift height for the rear.
  • If building an overland or heavily up-fitted build in the back, we recommend upsizing 1” in coil lift height for the rear.