Rock Krawler 3.5in X Factor 'No Limits' Stage 1 Lift Kit w/ RRD Shocks |JL35NL-4DS1
Write a Review
SKU:
rkrJL35NL-4DS1
MPN:
JL35NL-4DS1
Shipping:
Calculated at Checkout
  • Check Mark FREE SHIPPING & DELIVERY
    Shipping & Delivery Information
    Shipping Information
    Freight Charges
    Freight is free on selected products. Oversized items may have additional charges.
    Lead Time
    Standard delivery time is 1–3 working days. Remote areas may take longer.
    Delivery Policy
    Two delivery attempts are made. Returned orders may require re-shipping charges.
  • Check Mark FITMENT GUARANTEED
  • Check Mark NO CREDIT NEEDED FINANCING
  • Check Mark QUESTIONS OR HELP NEEDED? CALL OUR EXPERTS AT 419-670-3141
GUARANTEED SAFE CHECKOUT
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
Description
The X Factor Series adjustable lower control arms offer a total of 90 degrees of misalignment that drastically reduces the bind inherent in JL factory lowers, while high misalignment adjustable upper control arms let you precision tune your JL’s caster both front and rear. Rock Krawler’s industry leading triple rate coils give you 3.5 inches of lift to clear up to 40 inch tires, depending on model, and improve the on-road ride over the factory linear rate springs. All Rock Krawler JL systems include correction pads that reduce the spring bow inherent in the factory set up. The provided track bar geometry corrections, both front and rear, lets you perfectly center the axles so there is no compromise in on road handling.
System Benefits:
  • Complete Bolt in System
  • Excellent Highway Ride
  • Improved Off-Road Ability
  • 2.25" RRD Shocks Front & Rear
  • Triple Rate Coil Springs
  • Front & Rear Spring Leveling Pads
  • Lifetime Warranty on All Hard Parts
  • Upgradeable to Rock Krawler JL Long Arm
  • Jeep remains level on all 4 corners
    Tire Fitment:
    Sport and Sahara with Full OEM Fenders
    37” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
    Sport and Sahara with Trimmed or High Lined OEM Fenders
    38” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
    Rubicon with Full OEM Fenders
    37”/38” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
    Rubicon with Trimmed or High Lined OEM Fenders
    40” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
    Wheel Fitment:
    Sport and Sahara Wheel Fitment Recommendations
    37”/38” Tall Tires - Recommend 3.5” of Back Spacing
    Rubicon Fitment Recommendations
    37” Tall Tires – Recommend 4.5” of Back Spacing
    40” Tall Tires – Recommend 3.5” of Back Spacing
    Shock Notes:
    Generic Front Shock Length – 17.8” Collapsed/ 29.3” Maximum Extended
    Generic Rear Shock Length – 18.3” Collapsed/ 30.3” Maximum Extended
    General Notes:
    *If building with a spare delete, we recommend dropping 1” in coil lift height for the rear.
    *If building an overland or heavily upfitted build in the back, we recommend upsizing 1” in coil lift height for the rear.
    *Recommend a new front C.V. driveshaft for all front shocks with max. extended length greater than 29”