Rock Krawler 3in Adventure-X 'No Limits' Mid-Arm System w/RRD Shocks |JT30AXMNL-S1
Write a Review
SKU:
rkrJT30AXMNL-S1
MPN:
JT30AXMNL-S1
Shipping:
Calculated at Checkout
  • Check Mark FREE SHIPPING & DELIVERY
    Shipping & Delivery Information
    Shipping Information
    Freight Charges
    Freight is free on selected products. Oversized items may have additional charges.
    Lead Time
    Standard delivery time is 1–3 working days. Remote areas may take longer.
    Delivery Policy
    Two delivery attempts are made. Returned orders may require re-shipping charges.
  • Check Mark FITMENT GUARANTEED
  • Check Mark NO CREDIT NEEDED FINANCING
  • Check Mark QUESTIONS OR HELP NEEDED? CALL OUR EXPERTS AT 419-670-3141
GUARANTEED SAFE CHECKOUT
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
Description
The Rock Krawler Suspension JT 3.0 inch ADVENTURE - X  "NO-LIMITS" Mid-Arm System is specifically designed for Rubicon owners who want a complete system, bolt-in installation, and some of the best articulation of any MID-ARM kit on the market. Our system proves its durability and off-road performance every time you hits the streets or trail! "No-Limits" comes from the inclusion of our front sway bar links specifically designed for use with the factory electronic sway bar disconnect feature found standard in your Rubicon Gladiator! The sway bar links themselves come with factory sized hardware, a CNC machined billet aluminum center section, and Made in USA heim joints from FK bearing, once installed, just press the button and hit the rocks! The Term, Adventure - X comes from the inclusion of 8 adjustable control arms with our 100% Service Free Adventure Series joints installed.
System Benefits:
  • Lifetime Warranty on all hard parts
  • Complete bolt in system
  • Excellent highway ride and handling
  • The best off-road ability of all Mid Arm Systems
  • Improved rear roll center
  • Tuned Triple Rate Coils
  • Spring Correction Seats
  • Vehicle lean correction
  • Upgradable to RK Longarm System
  • Abuse Proof Lifetime Warranty
  • Best Technical support in the industry
  • Jeep remains level on all 4 corners
    Wheel Fitment:
  • Sport and Overland Wheel Fitment Recommendations
  • 37”/38” Tall Tires - Recommend 3.5” of Back Spacing
  • Rubicon Fitment Recommendations
  • 37” Tall Tires – Recommend 4.5” of Back Spacing
  • 40” Tall Tires – Recommend 3.5” of Back Spacing
    Tire Fitment:
  • Sport and Overland with Full OEM Fenders
  • 37” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
  • Sport and Overland with Trimmed or High Lined OEM Fenders
  • 38” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
  • Rubicon with Full OEM Fenders
  • 37”/38” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
  • Rubicon with Trimmed or High Lined OEM Fenders
  • 40” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
    General Notes:
  • If building with a spare delete we recommend dropping 1” in coil lift height for the rear.
  • If building an "overland style" or heavily up-fitted build in the back, we recommend upsizing 1” in coil lift height for the rear.