Rock Krawler 4.5in X-Factor No Limits - Stage 1 |JL45NL-2S1
Write a Review
SKU:
rkrJL45NL-2S1
MPN:
JL45NL-2S1
Shipping:
Calculated at Checkout
  • Check Mark FREE SHIPPING & DELIVERY
    Shipping & Delivery Information
    Shipping Information
    Freight Charges
    Freight is free on selected products. Oversized items may have additional charges.
    Lead Time
    Standard delivery time is 1–3 working days. Remote areas may take longer.
    Delivery Policy
    Two delivery attempts are made. Returned orders may require re-shipping charges.
  • Check Mark FITMENT GUARANTEED
  • Check Mark NO CREDIT NEEDED FINANCING
  • Check Mark QUESTIONS OR HELP NEEDED? CALL OUR EXPERTS AT 419-670-3141
GUARANTEED SAFE CHECKOUT
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
Description
The Rock Krawler Suspension JL 4.5 inch X-Factor "No-Limits" Mid-Arm System is specifically designed for RUBICON owners who want a complete system, bolt-in installation, and the best articulation of any MID-ARM kit on the market. Our system proves its durability and off-road performance every time you hit the streets or trail! The Term, "No-Limits" comes from the inclusion of our front sway bar links specifically designed for use with the factory electronic sway bar disconnect feature found standard in your Rubicon Wrangler! The sway bar links themselves come with factory sized hardware, a CNC machined billet aluminum center section, and Made in USA heim joints from FK bearing, once installed, just press the button and hit the rocks! Our industry leading, X-Factor Series, adjustable upper and lower control arms offer a total of 95 degrees of misalignment when paired with our Pro-X Krawler Joints and Adventure Series joints. The inherent bind in a factory JL control arm is greatly reduced.
System Benefits:
  • Complete bolt in system
  • Excellent highway ride and handling
  • The best off-road ability of all Mid Arm Systems
  • Improved rear roll center
  • Tuned Triple Rate Coils
  • Spring Correction Seats
  • Vehicle lean correction
  • Upgradable to RK Longarm System
  • Best Technical support in the industry
  • Jeep remains level on all 4 corners
  • Lifetime Warranty Coverage
    Wheel Fitment:
    Sport and Sahara Wheel Fitment Recommendations
  • 37”/38” Tall Tires - Recommend 3.5” of Back Spacing
  • Rubicon Fitment Recommendations
  • 37” Tall Tires – Recommend 4.5” of Back Spacing
  • 40” Tall Tires – Recommend 3.5” of Back Spacing
    Tire Fitment:
    Sport and Sahara with Full OEM Fenders
  • 37” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
  • Sport and Sahara with Trimmed or High Lined OEM Fenders
  • 38” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
  • Rubicon with Full OEM Fenders
  • 37”/38” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
  • Rubicon with Trimmed or High Lined OEM Fenders
  • 40” Tall Tires (3” Bump Stop Height Recommended)
    General Notes:
  • If building with a spare delete we recommend dropping 1” in coil lift height for the rear.
  • If building an overland or heavily up-fitted build in the back, we recommend upsizing 1” in coil lift height for the rear.